مدیریت را هنر استفاده بهینه از منابع جهت رسیدن به اهداف تعیین شده نامیده اند . در تعاریف جدید مدیریت را تلفیق همزمان منافع مشتریان ، کارکنان سازمان و دستیابی به اهداف سازمان یا بهره وری میدانند. هدف از پیش کشیدن این بحث بررسی نحوه فعالیت شورای شهر و شهرداری بهبهان در طول دوره جدید فعالیت آن میباشد .

شهرداری بهبهان بر اساس منابع موجود در سال 1305 هجری شمسی تاسیس شده یعنی همزمان با آغاز فعالیت شهرداری ها در دوره رضا شاه ، بهبهان نیز در زمره اولین شهرهای ایران بوده که صاحب شهرداری شده است . حال با گذشت بیش از 80 سال از فعالیت شهرداری بهبهان آیا میتوان آنرا به عنوان یک سازمان مجرب و موفق به شمار آورد ؟ پاسخ به این سوال با نگاهی اجمالی به وضعیت موجود شهر بهبهان به راحتی به دست می آید . شهرداری بهبهان در طول دوره فعالیت خود اصولا با نوآوری و استفاده از افراد صاحب اندیشه و قابل اتکا در زمینه شهری و شهر سازی بیگانه بوده است و این معضلی است که از گذشته تا به امروز بهبهان با آن دست به گریبان بوده است . شاید اگر بخواهیم از زبان مسوولین شهرداری به این قضایا نظر بیفکنیم کمبود منابع مالی و مسایل فرهنگی را بزرگترین مشکل در راه ایجاد شهری شایسته ذکر کنیم . اما همانگونه که در ابتدا ذکر شد مدیریت هنر استفاده از منابع است منابعی که عموما کمیاب نیز میباشند و در این زمینه البته نه تنها شهرداری بهبهان که مدیریت کشورمان دارای نقایص فراوان میباشد اما در همین مدیریت پر نقص بوده اند مدیرانی که استثنا شده اند و نامی پر افتخار از خود به جای گذاشته اند . در شهرداری بهبهان شاید تنها نامی که بتوان  اندکی بر دیگر شهرداران80 ساله  بهبهان برتری داد نام مهندس ورزشی است که در دوره فعالیت 4 ساله خود بهبهان را از حالت مرده و ساکن رقت بار خود اندکی تکان داد و او همان کسی است که در تعاریف امروزی مدیریت میتوان جایگاهی برایش در نظر گرفت زیرا هم رضایت کارکنان سازمان شهرداری و هم رضایت نسبی ساکنین بهبهان به عنوان مشتریان سازمان شهرداری و هم رسیدن به اهداف تعیین شده ( تا حدودی ) در پایان دوره مدیریت وی قابل لمس میباشد .

با آغاز به کار شورای شهر جدید و انتخاب شهردار جدید اولین قدمها در عقب گرد مدیریت شهری بهبهان برداشته شد . شهردار انتخاب شده هر چند دارای ویژگیهای شخصیتی بسیار خوبی است اما از لحاظ مدیریتی در این یک سال کارنامه موفقی از خود نشان نداده است . شاید بتوان درخشان ترین نقطه کاری آقای ورزشی را ایجاد پارک ساحلی حاشیه رودخانه مارون دانست که با جدیت و تلاش وصف ناپذیر ایشان به ثمر نشست اما متاسفانه در دوره مدیریت جدید شهرداری این محل تفریحی که سرمایه بزرگی برای همه ما بهبهانی هاست نه تنها تکمیل نشد که همه ساخته های پیش از ان نیز در حال تخریب میباشد . فضای سبز محوطه به محل رویش علفهای خود رو تبدیل شده و سطلهای زباله که زباله های سرریز شده از آنها تا شعاع چند متری فضای پارک را آلوده کرده روح هر بیننده ای را به سختی می آزارد.

در مقام مقایسه برای عملکرد شهرداری بهبهان فقط در همین یک مورد توجه همشهریان عزیز را به  دیدن پارک ساحلی سردشت زیدون ( در جوار امامزاده ابوذر)  جلب میکنم . لازم به ذکر است که زیدون تابعه بهبهان محسوب میشود و احداث پارک ساحلی آن تقریبا همزمان با احداث پارک ساحلی خارستان بهبهان بوده اما امروز با نظری به هر دو مکان تفریحی اولین چیزی که به ذهن میرسد عملکرد شهرداران شهر سردشت با حدود 6 سال سابقه داشتن شهرداری و بهبهان ( مرکز شهرستان ) با بیش از 80 سال سابقه در داشتن سازمانی به نام شهرداری.

یک نکته دیگر که ذکر آن را لازم میدانم این است که با آغاز به کار شورای شهر و شهردار جدید سایت شهرداری بهبهان که مرکز اطلاع رسانی این سازمان به شمار میرفت تعطیل شد .......

پارک ساحلی زیدون

خارستان

خارستان

+ نوشته شده در جمعه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۷ساعت 15:25 توسط پیمان |